Napęd gąsienicowy – jak to działa
W wielu maszynach budowlanych zamiast tradycyjnych kół na osiach stosuje się napęd gąsienicowy. Jest to spowodowane tym, że tego rodzaju maszyny pracują w trudnych warunkach – w błocie, na nierównych nawierzchniach, gdzie nawet duże i wytrzymałe koła mogłyby sobie nie poradzić. Napęd gąsienicowy składa się ze stalowych lub gumowych gąsienic, obracających się na rolkach. Ten mechanizm doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest pokonywanie stromych podjazdów lub jazda po grząskim terenie.Gdzie stosuje się napęd gąsienicowy
Gąsienice są obecne w wielu modelach maszyn budowlanych. Spotkać je można między innymi w spychaczach, koparkach, koparko-ładowarkach czy walcach. Jest to mechanizm, który sprawdza się również w coraz popularniejszych minikoparkach.
Jak właściwie dbać o napęd gąsienicowy?
Napęd gąsienicowy należy do najbardziej wytrzymałych mechanizmów maszyn budowlanych, nie oznacza to jednak, że z czasem jego części nie ulegają zużyciu. Najczęściej zdarza się, że konieczna jest wymiana rolek prowadzących, rolek podtrzymujących lub koła napędowego. Bywa również, że zużyciu lub zniszczeniu ulega cała gąsienica gumowa lub łańcuch gąsienicy stalowej. Niektóre elementy mechanizmu gąsienicowego, takie jak rolki czy koła napędowe, nadają się do regeneracji.